Rehabilitacja Komorniki

Rehabilitacja najczęściej kojarzona jest z przywracaniem pacjentowi zdolności ruchowej. W pewnym stopniu można się z tym stwierdzeniem zgodzić, ale poprzestać na nim byłoby za mało. Rehabilitacja obejmuje bowiem szereg procesów służących przywracaniu człowiekowi zdrowia i ułatwiającymi mu powrót do właściwego funkcjonowania. Nie chodzi więc wyłącznie o kwestie związane z poruszaniem się. Rehabilitacja obejmuje szeroki zakres działań – od zdrowia fizycznego, aż po zdrowie psychiczne i obcowanie ze społeczeństwem.

W węższym rozumieniu tego pojęcia, rehabilitacja to szereg działań medycznych mających na celu przyspieszenie procesu regeneracji oraz zmniejszenie zarówno fizycznych, jak i psychicznych następstw urazów oraz chorób. W przypadku leczenia osób niepełnosprawnych, istotna jest nie tylko kwestia zdrowia fizycznego, choć oczywiście celem rehabilitanta jest praca nad możliwie jak największą samodzielnością pacjenta. Jednak bardzo dużo zależy od jego woli i motywacji – dlatego psychika jest równie istotna.

Jakie schorzenia obejmuje rehabilitacja?

Rehabilitacja obejmuje zarówno schorzenia wrodzone, jak i te nabyte. Pacjenci po złamaniach, skręceniach czy innych urazach fizycznych mogą liczyć na pomoc specjalisty. Rozpisane przez niego ćwiczenia mają na celu powrót do wcześniejszej sprawności. Rehabilitacja obejmuje również wszelkie wady: stóp, skoliozę, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów kończyn. Mrowienie, drętwienie, nerwobóle, skutki udarów mózgu, obrzęki limfatyczne to objawy, którymi również zajmują się rehabilitanci.