Fizjoterapia Komorniki

Masaże, uciskanie – z tym większości osób kojarzy się fizjoterapia. W pewnym sensie jest w tym trochę prawdy, ale nie do końca. Fizjoterapia jest jednym z obszarów nauk medycznych, ponieważ zajmuje się przywracaniem pacjentowi zdrowia. To metoda leczenia środkami naturalnymi, a więc ruchem, bodźcami termicznymi, kinetycznymi, mechanicznymi, elektrycznymi, świetlnymi oraz chemicznymi. Głównym celem zabiegów jest przywrócenie pacjentowi zdolności ruchowej i jej utrzymanie.

Fizjoterapia a rehabilitacja

Wiele osób stosuje zamiennie pojęcia fizjoterapii i rehabilitacji. Jednak w rzeczywistości określenia te nie są równoważne. Fizjoterapia bowiem jest węższą dyscypliną rehabilitacji. Jej celem jest dostarczenie ciału odpowiednich bodźców, które mają uśmierzyć ból i przywrócić zdrowie.

Fizjoterapeuci

Do zadań fizjoterapeutów należy leczenie dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego. Poprzez odpowiednie oddziaływanie na ciało pacjenta przywraca się jego zdrowie lub maksymalną wydolność. Fizjoterapia to nie jeden zabieg. Można ją podzielić na kilka grup: fizykoterapię, masaż leczniczy oraz kinezyterapię.

Fizykoterapia – czym jest?

Nazwa kojarzy się z fizjoterapią, jednak nie należy traktować jej jako synonimu. Fizykoterapia polega na dostarczaniu ciału zewnętrznych bodźców fizycznych. Do najpopularniejszych metod należą: elektroterapia (pobudzanie wybranych obszarów ciała za pomocą prądów), balneoterapia (kąpiele, np. solankowe czy siarkowodorowe i spożywanie wód mineralnych), termoterapia (oddziaływanie niską lub wysoką temperaturą), laseroterapia i aerozoloterapia (terapia oparta na preparatach wziewnych).

Masaże i kinezyterapia

Masaże to nieodłączna część fizjoterapii. Poprzez uciski właściwych miejsc o odpowiednim stopniu nasilenia fizjoterapeuta przyczynia się do uśmierzenia bólu, rozluźnienia przykurczonych mięśni, a, mówiąc szerzej, do ogólnej poprawy stanu zdrowia. Istotna również w procesie leczenia jest kinezyterapia oparta na wysiłku fizycznym. Odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń mają pobudzić mięśnie do działania.